Co może oznaczać długo utrzymujący się kaszel?

Dobry Wieczór. Mam pytanie. Od ponad miesiąca mam suchy i męczący kaszel. Byłam u lekarza i dostałam antybiotyk, ale nie pomagał. Lekarz zmienił antybiotyk, ale nie pomaga i nadal bardzo kaszle. Co mi jest? Czy mam już raka płuc? Z poważaniem

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przewlekły, niereagujący na leczenie kaszel może mieć wiele różnych przyczyn - jego źródłem może, ale nie musi być, również i nowotwór płuc. Ryzyko rozwoju tej choroby zależne jest m.in. od tego, czy w Pani rodzinie występował u kogoś ten nowotwór, jak i od tego, czy pali (lub paliła) Pani papierosy. Tak długie utrzymywanie się kaszlu jest w każdym razie wskazaniem do przeprowadzenia szerszej diagnostyki (polegającej na wykonaniu np. RTG klatki piersiowej).