Co może oznaczać mała ilość śliny?

Zauważyłam, że od dłuższego czasu mam problem ze skąpą ilością śliny i suchością w ustach. Dokucza mi przelewanie w jelitach, skurcze i wzdęcia. Dodatkowo niekiedy odczuwam ucisk w gardle i często mdłości i parcie, jak mam gdziekolwiek wyjść. Byłam u laryngologa, podejrzewał refluks, ale IPP nic nie dał. Także śmierdziało mi z ust, mimo wyleczonych zębów, dbania o higienę jamy ustnej, czyszczenia języka. Zauważyłam głębokie wgłębienia w migdałach, jeden jest powiększony. Wewnątrz znajdują się kremowe grudki, które śmierdzą. Nie miałam nigdy anginy, raz w życiu zapalenie gardła. Migdałki nie bolą, nie mam gorączki itp. Czym może być to spowodowane? Nie chciałabym usuwać migdałków. Gastrolog stwierdził u mnie IBS i mam podejrzenie nerwicy.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

jeśli wykluczone są choroby somatyczne, przyczyną może być podłoże psychogenne.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego).
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty