Co może oznaczać wysoki poziom antyTG przy niejednorodnej tarczycy?

Zrobiłam badania hormonów tarczycy (TSH-0,6350 przy zakresie 0,3500-4,9400; FT3 (2,40 przy 1,71 - 3,71); FT4 1,09 przy 0,70-1,48). USG tarczycy: niepowiększona o niejednorodnej echogeniczności, w prawym płacie obszary hypoechogenne, bez zmian ogniskowych. Endokrynolog zlecił badania anty TPO i anty TG (antyTPO 0,72 przy normie do 5,61; antyTG 12,56 przy normie do 4,11). Co może oznaczać wysoki poziom antyTG przy niejednorodnej tarczycy i TSH/FT3/FT4 w normie?

Witam Panią,

Podwyższony poziom antyTG przy niejednorodnej echogeniczności tarczycy z obszarami echogenicznymi wskazuje na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Schorzenie to może przebiegać bez towarzyszących dolegliwości bólowych. Zdarza się, że ma charakter samoograniczający, jednak po pewnym czasie istnieje ryzyko pojawienia się zaburzeń hormonalnych tarczycy. Proszę okresowo kontrolować sobie stężenie TSH, a jeśli będzie nieprawidłowe, to oznaczyć fT3 i fT4. W razie nieprawidłowości wskazany kontakt z endokrynologiem. Proszę starać się unikać stresu, który ma niekorzystny wpływ, jeśli chodzi o choroby autoimmunologiczne. Konieczny regenerujący sen i zdrowe odżywianie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz