Co oznacza część z cechami metaplazji oksyfilnej?

,,W grupach i rozproszone tyreocyty. Część z cechami metaplazji oksyfilnej. W tle limfocyty, plazmocyty i komórki limfoidne z ośrodków rozmnażania. Krople koloidu. Obraz mikroskopowy odpowiada zmianom o charakterze łagodnym- kategoria 2." Wole guzkowe na tarczycy. Czy to coś poważnego? Najbliższa wizyta u lekarza niestety dopiero w październiku..

Lek. Wojciech Zygmunt

Obraz mikroskopowy według opisu informuje, że zmiana należy do typu II wg. Bethesdy - czyli odpowiada zmianie łagodnej (wolu guzkowemu czy guzkowi hiperplastycznemu). Niepokój budzą jedynie komórki z cechami metaplazji oksyfilnej, których obecność powinna być skonsultowana z endokrynologiem, w celu ustalenia dalszego postępowania. Pozdrawiam i życzę zdrowia.