Jak interpretować wynik biopsji u 42-latki?

Bardzo proszę o interpretację tego wyniku biopsji mojej córki (42 lata) Wynik badania: W badaniu USG w obu płatach tarczycy widoczne są guzki, w prawym największy hipoechogeniczny z płynowymi zmianami wstecznymi wym 20x12mm, dwa mniejsze wym 4,2 i 4,6mm. W lewym dwa duże policykliczne guzki ze zwapnieniami na obwodzie i w centrum wym 16x13mm i 14x10mm, ponadto kilka mniejszych wym do 5mm. W cieśni guzek wym 7,8x4,6mm. Pod kontrolą USG nakłuto dominujący guzek w prawym płacie (BAC P) oraz dwa większe w lewym (BAC L i L1) -zdjęcia w załączeniu. MIKROSKOPOWO: BAC P-uzyskany materiał cytologiczny jest średnio obfity, znajduje się w nim rozlany w tle rozrzedzony koloid, drobne fragmenty tkanki włóknistej oraz rozproszone i w grupach drobne zwykle wyglądające tyreocyty. BAC L-wśród krwistego tła znajduje się nieco rozrzedzonego koloidu i jego gęste krople oraz grupy i zespoły normotypowych tyreocytów z regularnymi jądrami i jasną różową cytoplazmą, układających się w pojedyncze struktury pęcherzykowe. BAC L1-krople gęstego koloidu oraz rozproszone, w grupach i zespołach tyreocyty jak wyżej, z wydzielającymi się pojedynczymi strukturami pęcherzykowymi. Wniosek. Zmiany łagodne natury hyperplastycznej, jak w wolu guzkowymII kategoria wg Bethesdy.

Lek. Wojciech Zygmunt

Zmiany odpowiadają kategorii II wg. Bethesdy, czyli mogą świadczyć o wolu guzkowym, guzku hiperplastycznym, guzku koloidowym lub zapaleniu tarczycy. Tak jak opisał patomorfolog: zmiany są najpewniej łagodne i wyglądem odpowiadają guzkom hiperplastycznym. Konieczna wizyta u endokrynologa, w celu zapoznania go z wynikiem badania w celu szerszego spojrzenia na całą chorobę. Pozdrawiam i życzę zdrowia.