Jak interpretować wynik badania biopsji u osoby z guzami wykrytymi podczas badania tarczycy?
Witam. Ponad rok temu podczas przypadkowego badania USG tarczycy wykryto u mnie dwa guzki. W prawym płacie niejednorodny lito-torbielowaty guzek hipoechogeniczny o wym. 11x6x9, w lewym płacie też lity guzek hipoechogeniczny o wym. 17x12x12. Po wizycie u endokrynologa wskazana została biopsja, ponieważ endokrynolog zwrócił uwagę, że są tam mikrozwapnienia oraz to, że w rodzinie były przypadki guzów i u członków rodziny były one operowane. Wyniki bipopsji: Guzek z lewego płata: normotypowe, rozproszone komórki pęcherzykowe. koloid. Guzek w prawego płata. Normotypowe w grupach i rozproszone komórki pęcherzykowe tarczycy, makrofagi zawierające hemosyderynę, nieliczne komórki limfocytarne, koloid. Gr. II wg. Bethesda -zmiana łagodna. Niepokoi mnie fakt że jestem ponad pół roku po biopsji i przy dotyku prawej części tarczycy mam ból. Ponadto często mam bóle, które promieniują do ucha. Jest to bardzo denerwujące i bolesne. Mam pytanie czy guzki mogły zezłośliwieć ? Jaka jest przyczyna bólu? Lekarz, który zlecał mi biopsje kazał kontrolować guzy co pół roku, czy to oznacza coś poważnego....?

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
konieczna kontrola aby wykluczyć proces złośliwy w odpowiednim momencie Proszę koniecznie udać się do endokrynologa