Co oznacza obecność ciał ketonowych w moczu u 34-latki?

Witam, czy czy ciała ketonowe w moczu są niepokojące. Wyniki barwa żółta, przejrzystość, ciezat wlasciwy 1.025 ( norma 1.015- 1.025), bialko glukoza nieobecne, ciała ketonowe 50 mg/dl ( norma nieobecne), urobilinogen 0.1 mg/ dl ( norma do 1, bilirubina 0.5 mg/dl ( norma nieobecna) azotany nieobecne, osad. Nablonki plaskie liczne, leukocyty 0-2 wpw, erytrocyty swieze 0-2 wpw, erytrocyty wyługowane 6-8 wpw sluz obecny, bakterie nieliczne. Kreatynina 0.92 mg/dl ( 0.50-0.90) egfr wg równania mdrd 69.88 ml/ min/ 1,73m2. Mocznik mg/dl 33 (17-49). Czy takie wyniki o czymś swiadcza, czy są prawidłowe. Dodam że od 4 msc następuje zwrost kreatyniny, i bóle w okolicy ledzwiowej. I drugie pytanie czy ciała ketonowe w moczu na poziomie 50 są niepokojące, nie jestem na żadnej diecie odzywam się normalnie. Bardzo proszę o odpowiedź czy takie wyniki są podstawą do dalszej diagnostyki?. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Michał Lenard

Wyniki badań muszą być zinterpretowane przez lekarza, który je zlecił i uwzględni Pani stan kliniczny i objawy. Ciała ketonowe w moczu obecne są najczęściej u chorych na cukrzycę typu pierwszego. Mogą być również spowodowane nadmierną ilością tłuszczów w diecie, wysiłkiem fizycznym, czy odwodnieniem. Z kolei wzrost kreatyniny i ból w okolicy lędźwiowej sugerują chorobę nerek. Tak jak napisałem wyżej, konieczna będzie wizyta u Pani lekarza prowadzącego. Pozdrawiam!