Co oznacza parametr MXD% w rozmazie krwi?

Witam, zrobiłam wyniki morfologii dla mojego 4-letniego synka, nie potrafię znaleźć interpretacji na jeden wynik (MSD%). Bardzo proszę o interpretację poniższych wyników: WBC = 6,2 NEUT = 2,9 NEUT% = 46,6 % LYMPH = 2,4 LYMPH% = 38% MXD = 0,9 MSD% = 15,4 ? RBC = 4,87 HGB = 12,7 HCT = 36,7 % MCV = 75,4 MCH = 26,1 MCHC = 34,6 PLT = 205 PDW = 11 MPV = 9,6 P-LCR = 22

Od kilku miesięcy podaję dla syna syrop Lactulosum (zaparcia nawykowe). Bardzo proszę o interpretację. Kamila

Witam serdecznie,

wskaźnik MXD% jest jednym z parametrów morfologii krwi dotyczącym leukocytów, czyli białych krwinek. Jego poziom wzrasta w niektórych sytuacjach jak np. alergia lub zakażenie. U Pani synka wskaźnik ten nie jest znacznie podwyższony (norma do 12), aczkolwiek skłania do wykonania pełnego rozmazu krwi (rozmaz tzw. ręczny - oceniany przez laboranta a nie komputerowo). Warto byłoby także zbadać CRP (wskaźnik stanu zapalnego) oraz zbadać kał w kierunku pasożytów. Skoro synek ma problemy z zaparciami warto byłoby wykluczyć jednak przyczyny organiczne, czyli np. alergię pokarmową - proszę wziąć skierowanie do specjalisty gastroenterologa dziecięcego, który pokieruje diagnostyką.

Pozdrawiam