Co oznacza pogrubienie mięśnia sercowego?

Witam mam pytanie w opisie echa serca mam pogrubialy miesien LK 11 mm bez odcinkowych zaburzen kurczliwosci LVEF 65 % Zwloknienia zastawki aortalnej i mitralnej co to oznacza czy isc do kardiologa wymaga to leczenia?

11mm to norma dla grubości mięśnia LK u osoby dorosłej. EF kurczliwość 65% jest wynikiem bardzo dobrym. Opisywane zmiany na zastawkach często są bezobjawowe i łagodne. Z opisu przytoczonego przez Panią nic nie wskazuje na konieczność leczenia - ale powinien ocenić to lekarz (może znajdzie inne nieprawidłowości) i dlatego ostateczna decyzja o tym czy dalej się badać l ub leczyć powinna zapaść na wizycie u kardiologa. Warto przed nią pomierzyć ciśnienie kilka dni i wykonać EKG.
Pozdrawiam serdecznie.