Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza przewlekłe, aktywne zapalenie śluzówki antrum z metaplazją jelitową?

Proszę o interpretację badania: 1. Przewlekłe ( ), aktywne ( ) zapalenie śluzówki antrum z metaplazją jelitową ( ), bez dysplazji.W barwieniu rutynowym stwierdzono obecność bakterii spiralnych ( ), 2 wycinki. 2.Przewlekłe ( ), aktywne( ) zapalenie śluzówki trzonu żołądka bez metaplazji i bez dysplazji. W barwieniu rutynowym stwierdzono obecność bakterii spiralnych ( ), 1 wycinek. Co to znaczy? Szczególnie interesuje mnie kwestia przewlekłego, aktywnego zapalenia śluzówki antrum z metaplazją jelitową - co to jest? Jak wygląda leczenie tego schorzenia? Czy ono leczone jest farmakologiczne czy może jest to raczej leczenie szpitalne/operacyjne? I co w ogóle oznacza słowo "antrum" w tych wynikach? Szukałam informacji w internecie, ale znalazłam jedynie informację, że antrum to jaskinia, wgłębienie, co nijak nie pasuje mi do wyników... Będę wdzięczna za informację i odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam.
KOBIETA, 84 LAT ponad rok temu

Zalety gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które pomaga wykryć schorzenia układu pokarmowego. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są zalety tego badania. Na ten temat wypowiada się lek. Marcin Radkowski.

To oznacza tak jak napisano czyli zapalenie śluzówki żołądka aktywne czyli czynne, przewlekłe czyli trwające bardzo długo, z metaplazją jelitową czyli zastąpieniem dojrzałej śluzówki żołądka w dojrzałą śluzówkę jelitową z powodu przewlekłego zapalenia.
Bez dysplazji to dobry objaw świadczący o nie wykształcaniu się nowotworu, a obecność bakterii spiralnych świadczy o zakażeniu Helicobacter pylori.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy