Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza rozpoznanie ostateczne - lymphoma malignum folliculare?

Witam Mam pytanie dotyczące mojej mamy wiek 69 lat, pod koniec grudnia 2010 miała robioną operację usunięcia guza na prawym migdale, dziś odebraliśmy wyniki badania histopatologicznego na którym jest napisane, że obraz mikroskopowy sugeruje chłoniaka z dużych komórek w rozpoznaniu ostatecznym lymphoma malignum folliculare, wg WHO: follicular lymphoma, G3A, poniżej 25% utkania stanowi obraz grudkowy-dominuje obraz rozlany. Czy po tych informacjach można już określić jaki to nowotwór i jakie są rokowania? Dodam, że pierwsze objawy czyli pojawienie się tego guza, (który został usunięty) po stanie który został wzięty za grypę (towarzyszące mu objawy) było na przełomie października a listopada ubiegłego roku. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Diagnostyka raka nerki

Rak nerki stanowi kilka procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Częściej wykrywany jest u mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? Dowiedz się, jak przebiega diagnostyka raka nerki.

Witam serdecznie,

rozpoznanie histopatologiczne wskazuje na chłoniaka grudkowego. Jest to jedna z częstszych postaci chłoniaków, czyli nowotworów układu chłonnego. Stopień 3 A oznacza chłoniaka o pośrednim stopniu złośliwości (w odróżnieniu od chłoniaków wolno rosnących - 1-2).

Rokowanie uzależnione jest od wielu czynników - min. wieku (niestety gorzej rokują chłoniaki u osób po 60 roku życia), płci (lepsze rokowanie u kobiet), stopnia zaawansowania (określa się na podstawie badania chorego i badań dodatkowych jak USG, TK jamy brzusznej, morfologia krwi), oraz czynników tzw. cytogenetycznych.

Mama z pewnością powinna zostać skonsultowana przez lekarza hematologa. U niektórych chorych chłoniaki nie wymagają leczenia. Decyzję o podjęciu terapii uzależnia się od stopnia zaawansowania, stanu klinicznego pacjenta. Dlatego też trudno mi wyrokować jakie leczenie zostanie zastosowane u Pani Mamy.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy