Co oznacza taki obraz RTG kolan?

Witam. Mam 33 lata. Od około 2 lat biegam, od pół roku występuję strzelanie w kolanach przy schodzeniu ze schodów i nie znaczny ból przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów. Nie dawno zrobiłem RTG, opis zdjęcia - "zaznaczone wzmożenie podchrzęstnej sklerotyzacjii powierzchni stawowej, kości piszczelowej prawej". Poza tym "bez ewidentnych zmian". Wizytę do ortopedy mam dopiero w październiku. Pytanie brzmi, co ten opis i objawy znaczą - "zaznaczone wzmożenie" oznacza że proces sklerotyzacjii dopiero się zaczyna? Czy jest jeszcze szansa by to zatrzymać, może nawet cofnąć? Zrezygnowałem już z biegania, przeżuciłem się na rower i dłuższe spacery. Trochę się boję, nie wiem czy mam czego..

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

sklerotyzacja to zwiększone zagęszczenie tkanki kostnej znajdującej się bezpośrednio pod chrząstką stawową, powodujące dodatkowe utwardzenie kości. Najczęściej zmiany sklerotyczne rozwijają się w miejscach największych obciążeń, tzn. między innymi w kolanach. Wzmożone utwardzenie kości jest skutkiem uszkodzeń chrząstki stawowej odpowiedzialnej za odpowiednie amortyzowanie sił, jakie działają na kości w czasie ruchu. Możliwe, że wystąpiła u Pana częściowa degeneracja chrząstki w stawach kolanowych. Mądrze Pan postąpił zastępując bieganie sportem mniej obciążającym nogi. Jeszcze bezpieczniejszą możliwością ruchu jest pływanie.

Niestety samo zdjęcie RTG nie pokaże stanu, w jakim obecnie jest chrząstka w stawach kolanowych. Aby dokładniej zobrazować jej postać wskazane jest wykonanie badania USG, na które skierowanie wypisuje ortopeda. W Pana przypadku, aby nie czekać na termin aż do października, warte rozważenia jest udanie się na odpłatną wizytę prywatną do ortopedy sportowego. Specjalista dokładnie Pana zbada, zaproponuje odpowiednie leczenie wspomagające odbudowę chrząstki oraz poinstruuje, które sporty uprawiać bez narażenia się na pogorszenie stanu zdrowia.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-odbudowac-chrzastke-stawowa,

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.