Co oznacza taki opis Dopllera naczyń?

Czy objawy neurologiczne tazie jak zawroty glowy u zaburzenia rownowagi moga byc związane z takim wynikiem badania Doppler tetnic podobojczykowych, szyjnych i kręgowych? " obustronnie cca, ica i eca o prawidłowym spektrum, kierunku i prędkościach przeplywu. Drobne uwapnione blaszki miazdzycowe w początkowym odcinku lica grubości do 1,5 mm nieistotne hemodynamicznie. Kompleks im w rcca i lcca pogrubiały do 0,9 mm. RVA śr. 3,6mm z PSV 64 cm/s, EDV 8cm/s. LVA śr.2,8 z PSV 68 cm/s, EDV 8cm/s i widocznym niewielkim zalamkiem wstecznego przeplywu w późnym skurczu - niewielki zespol podkradania z lewej t. Podobojczykowej. Prawa t. Podobojczykowych z uwapniona blaszka miazdzycowa o wym. 10 x 3,4mm w miejscu odejścia- zwezenie do 50%. Lewą t. Podobojczykowa w ujścia niewidoczna."

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

z wynikami badania dopplerowskiego zalecamy, aby się Pani do lekarza, który zlecił diagnostykę.

Występowanie blaszek miażdżycowych wskazywać na występowanie miażdżycy tętnic szyjnych, która z kolei może wpływać na krążenie mózgowe i spowodować zawroty głowy, czy zaburzenia równowagi. Są to jednak daleko idące wnioski, dlatego proszę się nie niepokoić i z wynikami badań udać się do lekarza.

W przypadku, gdyby problemy o podłożu neurologicznym występowały dalej, zalecamy także udanie się do dobrego neurologa i wykonanie podstawowym badań (np. TK, EEG).

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/5-nietypowych-objawow-miazdzycy/3

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.