Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ten wynik badania histopatologicznego?

Witam, moja mama przeszła operację wycięcie piersi wraz z węzłami chłonnymi. Oto jej wynik: Ca mammae dex, st post tumorectomiam. Opis: sutek prawy 16x10x5 cm z tk. tł. pachy. Na przekroju szczelinowata loża po usuniętym guzie, margines od powięzi 0,5 cm, 1 w 357. Loża 1 w 358, miąższ skąpy z ogniskami resorbcji po 1 w KZG 359, KZD 360, KWG 361, KWD 362. Brodawka bz 363, szczyt pachy oznaczony 5w /bez widocznych węzłów/364. Tkanka tluszczowa pachy 3 w/6 węzłów/365/3. Rozpoznanie histopatologiczne: fibrosis, haemorrhagia, resorbitio cum, nflammatione mammae loco post tumorectomiam.fibrosis et atrophia mammae. mamilla. tela adiposa et vasa apicis axillae sine lymphonod dos.nodi lymphatici axillae 0-6. Chciałam zapytać, co oznacza wynik i jakie leczenie będzie musiała podjąć mama? Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Witam serdecznie.

Szkoda, że nie napisała Pani rozpoznania histopatologicznego wcześniej usuniętego guza, czyli właściwego nowotworu. Dobrą wiadomością jest to, że w pozostałym miąższu piersi nie ma zmian o charakterze nowotworowym oraz nie ma przerzutów w węzłach chłonnych.

Decyzję o włączeniu chemioterapii pooperacyjnej podejmuje się na podstawie kilku czynników. U pacjentek z grupy niskiego ryzyka można odstąpić od dalszego leczenia - ale muszą być spełnione wszystkie następujące kryteria:
- brak przerzutów do węzłów chłonnych pachy,
- stopień złośliwości G 1-2,
- średnica guza poniżej 2 cm,
- obecność receptorów hormonalnych w tkance guza,
- wiek powyżej 35 lat.

Decyzję o dalszym leczeniu wonec Mamy podejmie zatem prowadzący ją onkolog.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy