Co oznacza ten wynik badania kału u dziecka?

Witam dzis zrobilam badania synkowi ogolne kału i ma bardzo liczne tluszcze obojetne robi kupki takie smierdzace ph 5;0 cial redukujacych zero ziarna skrobi nieobecne kwasy tluszczowe nieobecne włókna miesne nieobecne. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pH poniżej 6-5 świadczy o kwaśnym odczynie, który może być spowodowany złym trawieniem cukrów w pożywieniu, natomiast obecność tłuszczy obojętnych może sugerować zaburzenia wchłaniania ich w przewodzie pokarmowym. O badaniu kału i interpretacji wyników może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ogolne-kalu.

Trawienie tłuszczu z pożywienia jest rolą trzustki, a konkretnie – enzymów trzustkowych. W przypadku ich niedoboru, tłuszcze nie są właściwie metabolizowane, a substancje z pożywienia – wchłaniane. Więcej na temat pracy trzustki pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/trzustka.

W przypadku dzieci obecność tłuszczu w kale może wskazywać również na nieprawidłowe wchłanianie w jelicie cienkim, co z kolei bywa zauważalne w przebiegu alergii pokarmowej czy np. celiakii.

Konieczne jest skonsultowanie wyników z pediatrą, który skierował syn na badania – do właściwej interpretacji konieczne jest skorelowanie wyników z zebranym wywiadem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.