Co oznacza USG serca?
Witam ! Zrobiłem badanie USG serca w związku z komisją wojskową, ale lekarz dlatego, że to na komisję odmówił mi jakichkolwiek wyjaśnień. W opisie badania jest napisane: Wielkość jam serca w normie. Przerost lks niewielkiego stopnia. Bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości. Zwłóknienia w płatkach zastawki mitralnej. IM ślad. IT I st. Osierdzie bz. Mam 45 lat i Otyłość I/II st. oraz nadciśnienie. Czy powinienem iść do kardiologa ? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
60 poziom zaufania
Przerost lewej komory serca jest najprawdopodobniej wynikiem przewlekłego nadciśnienia tętniczego. Występuje niewielka niedomykalność zastawki mitralnej. Istotna jest jeszcze frakcja wyrzutowa (EF), która powinna znaleźć się w opisie badania (prawidłowo wynosi >50%) - jeżeli jest nieprawidłowa to należy skonsultować się z kardiologiem, jeżeli w normie to należy to tylko rozważyć. Musi pan pamiętać, że otyłość i nadciśnienie przyspieszają u pana rozwój choroby serca. Powinien pan zredukować masę ciała i właściwie leczyć ciśnienie tętnicze, by w pomiarach domowych wynosiło ono <140/90. Pozdrawiam i życzę zdrowia.