Co oznacza wynik analizy moczu?

Witam, mam pytanie dotyczące wyników moczu. Mocznik-28,0 mg/dl, Kreatynina - 0,69 >90eGFR, Nabłonki płaskie - nieliczne, Nabłonki okrągłe - 0-1, Leukocyty 5-10 wpw, erytrocyty świeże 1-3 wpw, Pasma śluzu - liczne, Bakterie - liczne, Kryształy fosforanu wapnia - liczne, Moczany bezpostaciowe - d.liczne. Badanie ogólne moczu - wszystkie wyniki w normie.   Proszę, jeśli to możliwe o interpretację wyników. Ja mam z tym problem, gdyż zdarza mi się taki wynik pierwszy raz. Dodam tylko, że mam 30 lat i kilka "porodów kamieni za sobą" (mam w kolekcji ok. 9 kamyczków). Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Ewelina
30 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki moczu nie są niestety prawidłowe. Podwyższona liczba leukocytów oznacza obecność stanu zapalnego w drogach moczowych. Potwierdza to także oznaczenie bakterii w osadzie moczu. Czy nie odczuwa Pani pieczenia, bólu podczas oddawania moczu? Czy nie ma Pani parcia na pęcherz? Konieczne jest rozpoczęcie leczenia infekcji układu moczowego.

Obecność kryształów bezpostaciowych wskazuje na skłonność do powstawania kamieni nerkowych. Ze względu na liczne porody kamieni wskazane jest przyjrzenie się swojej diecie i jej ewentualne zmodyfikowanie. Powinna Pani ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa do minimum. Dieta powinna być bogata w produkty zakwaszające mocz tj w witaminę C. (Preparaty żurawiny są jak najbardziej zalecane). Konieczne jest tez przyjmowania dużej ilości płynów, do ok 2 litrów na dobę.

Na koniec chciałabym się odnieść do tytułu zapytania. eGFR jak i kreatynina, które są parametrami funkcji nerek są prawidłowe. Nie ma zatem podstaw do obaw o chorobę nerek.

Pozdrawiam