Escherichia coli w moczu

Witam! Mam pytanie dotyczące wyników moczu, a więc osad moczu: NABŁONKI PŁASKIE - nieliczne, LEUKOCYTY - 1-3, ERYTROCYTY ŚWIEŻE - 1-3, ERYTROCYTY WYŁUGOWANE - 0-1, PASMA ŚLUZU - d. liczne, BAKTERIE - d. liczne, MOCZANY BEZPOSTACIOWE - nieliczne. Po półgodzinie wynik był następujący: NABŁONKI PŁASKIE - nieliczne, LEUKOCYTY - 1-3, ERYTROCYTY ŚWIEŻE I WYŁUGOWANE - 0-1, PASMA ŚLUZU - nieliczne, BAKTERIE - nieliczne, KRYSZTAŁY FOSFORANU WAPNIA - nieliczne, MOCZANY BEZPOSTACIOWE - nieliczne. Do tego wykonałam posiew moczu, wynik posiewu moczu - ujemny. Ilość bakterii: 10^3 w 1 ml moczu.

Czy bakterie w moczu mogłyby być Escherichia coli? Pytam o to, ponieważ tydzień wcześniej miałam pobierany wymaz z kanału szyjki macicy, a wynik to - liczne escherichia coli. Dodam, że miesiąc temu byłam leczona - F*** oraz C***, gdyż odczuwałam ból przy sikaniu, lekarz stwierdził infekcję dróg moczowych. Od pewnego czasu pobolewa mnie prawa nerka, jednak nie mam wysokiej temperatury. W obu nerkach mam po kilka kamieni, jednak lekarze nie są w stanie określić dokładnej ich liczby (mam już za sobą kilka porodów), ich analiza wykazała - 100% fosforany wapnia. Czy te wyniki mogą wskazywać coś poważnego? Jakie są konsekwencje nieleczonych infekcji spowodowanych e. coli? Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Nie ma możliwości aby określić, jaki typ bakterii obecnie znajduje się w Pani moczu - służy do tego wykonany posiew moczu, który wyszedł ujemny (najczęściej jednak właśnie bakteria E.coli jest przyczyną infekcji dróg moczowych. Liczba bakterii która jest w nim obecnie zawarta nie wymaga żadnego leczenia, zatem zastosowana farmakoterapia przyniosła efekt. Wyniki nie wskazują na żadną poważną chorobę, jednak ze względu na obecność kamicy warto systematycznie wykonywać badania ogólne moczu.

Dolegliwości bólowe w opisanej okolicy mogą być spowodowane obecnością kamicy, jednak warto wykonać USG jamy brzusznej i podstawowe badania laboratoryjne, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości.

Jeżeli chodzi o nieleczone infekcje dróg moczowych mogą one prowadzić do powikłań ze strony układu moczowego, na przykład pod postacią zapalenia nerek.

Pozdrawiam.