Co oznacza wynik badań hormonów u 26-latka?

Witam, Postanowiłem zrobić sobie badania hormonów (mężczyzna 26 lat, 80kg wagi). Wyniki: TSH wynik 2,710 µIU/ml 0,270 - 4,200 N FSH wynik 2,80 mIU/ml 1,50 - 12,40 N LH wynik 6,30 mIU/ml 1,70 - 8,60 N Estradiol 29,34 pg/ml 11,30 - 43,20 N Progesteron 0,21 ng/ml Prolaktyna 18,30 ng/ml 4,04 - 15,20 H Testosteron 584,10 ng/dl 249,00 - 836,00 N Wychodzi na to, że mam podwyższony poziom prolaktyny. Proszę i interpretację wyników. Co może być powodem podwyższonej prolaktyny i jak sobie z tym poradzić? Dodam, że ćwiczę na siłowni 3x w tyg, staram się zdrowo odżywiać, stosuję suplementację wit B6, cynkiem i magnezem i śpię po 7h dziennie.

Lek. Wojciech Zygmunt

Poziom prolaktyny jest podwyższony niewiele, co zwykle nie świadczy o poważnej patologii (jak np. guz przysadki mózgowej produkujący prolaktynę - wówczas obserwuje się bardzo podwyższone stężenia prolaktyny). Niewielkie podwyższenie stężenia prolaktyny może być wynikiem ma zwykle charakter czynnościowy i może być spowodowana stresem, seksem, wysiłkiem fizycznym czy snem. Polecam powtórzenie badania za jakiś czas i w razie powiększania się wartości prolaktyny wizytę lekarską. Pozdrawiam i życzę zdrowia.