Co oznacza wynik badania Holter EKG?

Witam serdecznie! Byłam u kardiologa z moimi badaniami (całodobowe EKG) i dalej jestem niespokojna, nie wiem co mi jest, czy w każdej chwili grozi mi zawał. Kardiolog powiedział tylko, że co pół roku muszę robić te badanie. Tak właściwie to zaczęłam się badać, ponieważ bolała mnie często lewa strona w klatce piersiowej, czułam kłucie i niepokój. Mam 44 lat, bardzo jestem nerwowa i mam stresujące życie. A teraz podsumowanie badania: Wykonane badanie trwało 23:53:14. Rejestrowano miarowy rytm wiodący o średniej częstości 74/min (maks HR 131/min o godz. 14:28;min HR 34/min o godz. 5:16). Ponadto wykryto: 2 tachykardie, 11 bradykardii, 135 pauz (powyżej 2,0s; najdłuższa 2,17s) w godzinach nocnych w mechanizmie bloku p-k. Nie rejestrowano epizodów obniżeń ST. Proszę o odpowiedź i możliwe, że o pocieszenie!

Witam!
Biorąc pod uwagę wynik badania Holter EKG nie można wnioskować o bezpośrednim zagrożeniu zawałem serca. Badaniem, które pokazuje dokładnie rezerwę wieńcową i ukrwienie mięśnia sercowego jest próba wysiłkowa i takie też badanie sugerowałbym wykonać. W wyniku Holtera EKG stwierdzono dużo pauz trwających dłużej niż 2,0 s co jest nieprawidłowością w tym wieku. Aby w pełni odnieść się do badania Holter EKG konieczna jest ocena pełnego wyniku badania, aby mieć obraz stwierdzonych nieprawidłowości. Ogólnie jeśli nie ma zmian odcinka ST to można przypuszczać, że dolegliwości bólowe mają pochodzenie nerwicowe. Próba wysiłkowa oraz badanie ECHO serca mogą dać więcej informacji na temat stanu Pani serca. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, badanie Holter EKG warto powtórzyć za pół roku. Pozdrawiam serdecznie!