Co oznacza wynik badania kręgosłupa 45-latki?
Opis badania RM - odcinek lędźwiowy Na badanie zgłosiłam się ponieważ od kilku lat mam bóle pleców (odcinek lędźwiowy), które ostatnio jakoś mi się mocniej dają we znaki ( ból promieniuje do lewej nogi). ...zmiany w zakresie blaszek granicznych-stwierdza się na wysokościach blaszki granicznej górnej kręgu L5 oraz blaszki granicznej dolnej kręgu L4 o typie zmian : Modic2 , guzek Schmorla w blaszce dolnej L4. Sygnał dysków przestrzeni L3-L4 , L4-L5 nieprawidłowy obniżony-świadczy o dehydratacji krążka międzykręgowego. Stwierdza się utratę wysokości dysku L3-L4, L4-L5 do 25% Poziom L3-L4 -centralnie niewielkie uwypuklenie dysku modeluje worek oponowy, otwory m-k obustronnie zwężone wtórnie do patologii dyskowej i zmian zwyrodnieniowych w stawach m-k, bez cech konfliktu korzeniowego Poziom L4-L5 centralna wypuklina dyskowa szerokopodstawna modeluje worek oponowy, otwory m-k obustronnie zwężone wtórnie do patologii dyskowej i zmian zwyrodnieniowych w stawach m-k, bez cech konfliktu korzeniowego. Bardzo proszę o poradę ( oczywiście w najblizszym czasie zapiszę sie na wizytę do neurochirurga i rehabilitację)  , lat 45

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania
Przepukliny krążków międzykręgowych uciskają Pani rdzeń kręgowy, co jest przyczyną objawów bólowych. Opis oraz wynik badania musi być oceniony przez neurochirurga, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Najpewniej będzie to rehabilitacja oraz wykonywanie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów. W trudniejszych przypadkach konieczny może okazać się zabieg operacyjny. Pozdrawiam!