Co oznacza wynik badania kręgosłupa 45-latki?

Opis badania RM - odcinek lędźwiowy Na badanie zgłosiłam się ponieważ od kilku lat mam bóle pleców (odcinek lędźwiowy), które ostatnio jakoś mi się mocniej dają we znaki ( ból promieniuje do lewej nogi). ...zmiany w zakresie blaszek granicznych-stwierdza się na wysokościach blaszki granicznej górnej kręgu L5 oraz blaszki granicznej dolnej kręgu L4 o typie zmian : Modic2 , guzek Schmorla w blaszce dolnej L4. Sygnał dysków przestrzeni L3-L4 , L4-L5 nieprawidłowy obniżony-świadczy o dehydratacji krążka międzykręgowego. Stwierdza się utratę wysokości dysku L3-L4, L4-L5 do 25% Poziom L3-L4 -centralnie niewielkie uwypuklenie dysku modeluje worek oponowy, otwory m-k obustronnie zwężone wtórnie do patologii dyskowej i zmian zwyrodnieniowych w stawach m-k, bez cech konfliktu korzeniowego Poziom L4-L5 centralna wypuklina dyskowa szerokopodstawna modeluje worek oponowy, otwory m-k obustronnie zwężone wtórnie do patologii dyskowej i zmian zwyrodnieniowych w stawach m-k, bez cech konfliktu korzeniowego. Bardzo proszę o poradę ( oczywiście w najblizszym czasie zapiszę sie na wizytę do neurochirurga i rehabilitację)  , lat 45

Lek. Michał Lenard

Przepukliny krążków międzykręgowych uciskają Pani rdzeń kręgowy, co jest przyczyną objawów bólowych. Opis oraz wynik badania musi być oceniony przez neurochirurga, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Najpewniej będzie to rehabilitacja oraz wykonywanie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów. W trudniejszych przypadkach konieczny może okazać się zabieg operacyjny. Pozdrawiam!