Co oznacza wynik badania MR przysadki i zmiany?
z badania mr przysadki mózgowej zmiana centralnie i po stronie lewej o wym.12x9x12mm z obecnością zmian torbielowatych w jej obrębie,unosząca i modulująca na str prawej lejek-macroadenoma susp

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
60 poziom zaufania
Wynik świadczy o podejrzeniu makrogruczolaka przysadki (czyli guza o średnicy >1 cm). Takie mają najczęściej łagodny charakter, ale mogą rosnąć i powodować bóle głowy i zaburzenia widzenia. Mogą także dawać objawy zależne od swojej czynności hormonalnej (najczęściej są to guzy wydzielające prolaktynę, która powoduje zaburzenia miesiączkowania [rzadkie miesiączki] oraz mlekotok). Konieczna jest wizyta u endokrynologa. W razie znacznego powiększenia takiego guza i braku możliwości jego leczenia farmakologicznego (np. jak w przypadku guzów wydzielających prolaktynę) istnieje możliwość leczenia operacyjnego - gdzie do przysadki dostaje się przez jamę nosową. Pozdrawiam i życzę zdrowia.