Co oznacza wynik badania RTG klatki piersiowej u 8-miesięcznego dziecka?

Witam, W dniu dzisiejszym odebrałam wyniki rtg klatki piersiowej swojej 8- miesięcznej córki. Córka od lutego choruje na zapalenie oskrzeli, raz było dobrze, za chwile znowu nawrot zapalenia oskrzeli. Prosiłabym o interpretacje wyniku : jamy oplucowe wolne od płynu. Poszerzenie śródpiersia po stronie prawej o trójkątnym zarysie-najprawdopodobniej cień grasicy-do ewentualnego zestawienia z usg. Miąższ płucny bez widocznych zagęszczeń i zmian ogniskowych. Sylwetka serca w normie wielkości rtg. Co mam rozumieć przez to poszerzenie śródpiersia? Serdecznie dziękuje i pozdrawiam

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Poszerzony cień śródpiersia może wynikać z obecności grasicy, która u dzieci przyjmuje dość duże rozmiary, u dorosłych zaś podlega inwolucji (zanikaniu). Oczywiście zawsze badania obrazowe należy oceniać w kontekście stanu klinicznego pacjenta, dlatego wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego w takim przypadku jest konieczna.