Co oznacza wynik MR kręgosłupa kobiety w wieku 41 lat?

Proszę o interpretację wyniku badania rezonansu magnetycznego. OPIS: - zachowana fizjologiczna lordoza lędźwiowa - niewielkiego stopnia lewostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego - wysokość trzonów kręgów prawidłowa - intensywność sygnału trzonów bez patologicznych zmian - niewielkiego stopnia zwyrodnieniowe zmiany krawędzi trzonów - zmainy zwyrodnieniowe krążka m-kregowego L4-L5 i L5-S1 pod postacią dehydratacji - na poziomie L3-L4 - bardziej prawostronne uwypuklenie pierścienia włóknistego, w niewielkim stopniu ograniczona objętość jedynie dolnej częsci prawego otworu m-kregowego - na poziomie L4-L5 - wypuklina krązka m-kręgowego na 4.5 mm w kierunku kanału kręgowego, modelowany przedni zarys worka oponowego, ograniczona objetośc zachyłków bocznych i dolnej części otworów m-kregowych (bardziej lewego) - na poziomie L5-S1 - protruzja krązka m-kregowego na 5 mm w kierunku kanału kręgowego, ograniczona objetośc zachylków bocznych (bardziej lewego) i dolnej części otworów m- kregowych - stożek rdzeniowy bez zmian WNIOSKI: Protruzja krazka m-kręgowego L5-S1,wypuklina krążka L4-L5

Zmiany zwyrodnieniowe wymagają zestawienia z obrazem klinicznym pacjenta, jego dolegliwościami, Opisano u Pani uszkodzenie jednego krążka mk oraz wypuklinę. Może to wymagać zabiegu jeśli są silne dolegliwości. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.