Co oznacza wynik MR kręgosłupa u 31-letniej kobiety?

Witam serdecznie, proszę o pomoc w interpretacji wyniki z MR. Dodam że jestem osoba aktywna jednak ostatnimi czasy ból pleców znacznie przeszkadza mi nawet w codziennym życiu WYNIK BADANIA MR Badanie MR lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa wykonano w obrazach T2, T1, STIR, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych, w warstwach grubości 4 mm. Dane kliniczne: Bóle L-S odcinka kręgosłupa promieniujące do prawego stawu biodrowego. Podejrzenie obecności kręgu przejściowego pogranicza L-S, z możliwym hypoplastycznym krążkiem m-k L5- S1-dokładna ocena na zdjęciach klasycznych. Badanie zinterpretowano przy założeniu 5 kręgów lędźwiowych. Lordoza lędźwiowa zachowana. Wysokość i IS trzonów kręgów lędźwiowych w normie. Krążek m-k L4-5 z dehydratacją, z pęknięciem pierścienia włóknistego, z szerokopodstawną protruzją tylną, która wnika dokanałowo na około 4 mm, wspólnie ze zmianami zwyrodnieniowymi krawędzi trzonów kręgów i stawów m-k oraz pogrubiałymi więzadłami żółtymi zwęża zachyłki boczne, bez cech uciśnięcia struktur nerwowych oraz spłyca otwory m-k, w większym stopniu lewy, gdzie możliwe modelowanie struktur nerwowych przez zmiany zwyrodnieniowe stawów m-k. Krążki m-k L3-4 (z cechami dehydratacji) i L5-S1 (o obniżonej wysokości) z szerokopodstawnymi protruzjami tylnymi, które wnikają dokanałowo na około 2,5 mm, wspólnie ze zmianami zwyrodnieniowymi krawędzi trzonów kręgów i stawów m-k zwężają zachyłki boczne oraz spłycają otwory m-k, z możliwym uciśnięciem struktur nerwowych w prawym otworze m-k na L3-4. Wymiar AP kanału kręgowego na L5-S1 wynosi około 14 mm, na pozostałych opisywanych poziomach powyżej 16 mm. Stożek końcowy rdzenia o prawidłowej IS, na poziomie Th12. Wnioski: Miernie nasilone zmiany zwyrodnieniowe lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Lek. Michał Lenard

Krążek międzykręgowy, który normalnie powinien znajdować się między trzonami kręgów przemieścił się do tyłu uciskając struktury nerwowe, co może powodować objawy bólowe. Wynik wraz z opisem powinien być oceniony przez lekarza zlecającego badanie, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam!