Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza wynik scyntygrafii kości 59-latka?

Interpretacja wyników scyntygrafii kości. Witam, mój ojciec otrzymał diagnozę - nowotwór prostaty. Lekarz prowadzący zlecił wykonanie scyntygrafii wynik wygląda następująco: Widoczne ognisko, gromadzenie MDP-Tc99m w rzucie prawego stawu mostkowo-obojczykowego , granicy trzonu. Poza tym widoczna nierównomierność wysycenia radiofarmaceutykiem kości obręczy barkowych Obecnie obraz kośćca w pierwszej kolejności do różnicowania z procesem zwyrodnieniowo- wytwórczym. Jednak ze względu na chorobę zasadniczą proponuję badanie kontrolne za miesięcy. Proszę o informacje czy wynik oznacza przerzuty do kości?
MĘŻCZYZNA, 59 LAT ponad rok temu

Tomografia komputerowa 3D

Tomografia to badanie, które może posłużyć wykryciu schorzeń neurologicznych lub laryngologicznych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat tomografii komputerowej w trójwymiarze.

Witam serdecznie,

Jak napisał lekarz medycyny nuklearnej w opisie badania, że obraz scyntygraficzny przemawia za zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi z powodu gromadzenia się radioizotopu w pewnych obszarach układu kostnego. Niemniej jednak z powodu rozpoznania raka gruczołu krokowego u Taty, zaleca on badanie kontrolne za kilka miesięcy celem porównania. Odpowiadając bezpośrednio na Pani/Pana pytanie, badanie scyntygraficzne kości nie pokazało zmian przerzutowych do kości, aczkolwiek lekarz medycyny nuklearnej nie jest w stanie tego wykluczyć na 100%, stąd zalecenia badania kontrolnego za kilka miesięcy.
Wskazana jest na pewno z wynikiem konsultacja z lekarzem onkologiem celem ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy