Co oznaczają takie wyniki badań u ciężarnej?

Dzień dobry, planuję ciążę, ginekolog zlecił mi m.in. badanie przeciwciał IgG i IgM Toxoplazma gondii oraz IgG na wirus różyczki. Wyniki jakie uzyskałam to: - IgG Toxoplazma gondii: < 0,180 IU/ml (gdzie < 1,0 IU/ml - oznacza niereaktywny) - IgM Toxoplazma gondii: niereaktywny - IgG wirus różyczki: 454 IU/ml (gdzie > 10 IU/ml - reaktywne). Proszę o pomoc w interpretacji wyników, czy to oznacza, że mogę spokojnie zajść w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyniki badań, które Pani otrzymała powinny zostać przeanalizowane przez lekarza. Jako, że chce się Pani starać o ciążę to bardzo dobrze, że te badania zostały przez Panią wykonane. Te dwie choroby mogą mieć poważne skutki dla ciąży oraz zdrowia dziecka po porodzie. Wstępnie można powiedzieć, że te wyniki badań wskazują na ochronę przed zakażeniem się tymi czynnikami zakaźnymi. Obecność przeciwciał IgG świadczy o przebytym zakażeniu i odporności na ponowne zachorowanie. Ma je Pani zarówno przeciw wirusowi różyczki oraz Toxoplasma Gondii. Brak jest natomiast przeciwciał IgM, co z kolei potwierdza brak aktualnie toczącego się zakażenia. Z tego też względu można stwierdzić, że jest Pani chroniona. Oczywiście przed ciążą warto wykonać też inne badania oraz wdrożyć odpowiednią profilaktykę (kwas foliowy, witamina D3). Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem prowadzącym. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/toxoplasma-gondii

https://portal.abczdrowie.pl/rozyczka

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-przed-ciaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.