Co oznaczają wynik badań wątroby?

Czy AST 67 i ALT 35 oraz GGTP 73 i TSH 7,58, sugeruje o problemach wątroby, czy jednak bardziej tarczycy? Są to wyniki Taty, który przez kilka lat (podejrzewam, że około 20) codziennie pił alkohol (kilka piw) codziennie, a ostatnie kilka miesięcy pił jeszcze więcej mocnych alkoholi każdego dnia.

Przede wszystkim proszę pamiętać, o zapisywaniu jednostek i zakresów referencyjnyhc (norm) danego laboratorium, w którym dokonano oznaczenia.

Stężenia enzymów wątrobowych nie są bardzo podwyższone, wymagają jednak kontroli (najlepiej w abstynencji). TSH jest niepokojąco wysokie, proszę pilnie skontaktować się z endokrynologiem.