Jak interpretować wynik badania próby wątrobowej i czy świadczy to o marskości wątroby?

Dwa miesiące temu robiłem próby watrobowe i wyniki miałem następujące: ALT 205 ( 0-41) AST 200 ( 0-40 ) GGTP 400 ( 0-70). Przed badaniem prowadziłem delikatnie mówiąc niezdrowo tryb życia. Odstawiłem alkohol. Zdrowa dieta. Zrobiłem kolejne badania po prawie dwóch miesicach abstynencji i wyniki nam w normie ( troszkę podwyższony alat jeszcze ). Czy taka poprawa powoduje że prawdopodobieństwo marskosci wątroby jest niewielkie?

Dzień dobry,

Z tego co Pan pisze, powodem wzrostu stężenia enzymów wątrobowych był "imprezowy" tryb życia. Wygląda na to, że komórki wątroby prawie się zregenerowały.Marskość jest procesem zwykle wieloletnim, chyba, że wątroba często narażona jest na czynniki toksyczne lub mamy do czynienia z ciężkim wirusowym zapaleniem wątroby. Proszę nieco ograniczyć używki (głównie alkohol), a ryzyko marskości wątroby z ich powodu będzie niewielkie.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych