Co powoduje problem z łzawieniem oczu?

Problem: łzawiące oczy, od bardzo dawna. Widzę bez zarzutów, z badań wszelakich nic nie wyszło. Wykluczono niedrożność. Usłyszałam: taka uroda. Łzawienie jedynie jesień/zima. Wyjście na wiatr czy zimno powoduje naprawdę intensywne łzawienie, łzy dosłownie mi ciekną z oczu. Rezultat: brak chęci wychodzenia, obniżona samoocena, zniszczona skóra twarzy, zaczerwienione oczy. Proszę o pomoc, totalnie nie wiem co robić

Dobry Wieczór Pani,

Wyobrażam sobie, jak trudne może być dla Pani codzienne doświadczanie opisanego przez Panią symptomu.
Co mogę Pani powiedzieć?
Liczę na to i wspieram Panią mentalnie, by ten objaw samoistnie zaniknął...

irena.mielnik.madej@gmail.com

Odpowiem na to pytanie, pomimo, że nie jest to sprawa mojej specjalizacji. Jednak jako mieszkaniec Krakowa zainteresowany sprawami zanieczyszczonego powietrza mogę śmiało powiedzieć, że Pani dolegliwości są prawdopodobnie spowodowane smogiem. Za tą hipotezą wskazuje fakt, że objawy nasilają się w okresie jesienno-zimowym, kiedy powietrze jest najbrudniejsze. Cząstki PM10 i PM2.5 są tak małe, że wnikają do organizmu nie tylko drogami oddechowymi, ale także np. przez oczy. To nic dziwnego jeśli wyobrazimy sobie, że są tak małe, że przenikają barierę krew-mózg. Stanowią niezwykłe zagrożenie dla zdrowia. Stąd mogą powodować objawy wyglądające np. na alergiczne (ale jako takie alergiczne nie są, ponieważ są spowodowane przez coś innego niż alergia). Warto pamiętać, że nic nie pomoże chowanie się w domu, ponieważ w zamkniętych pomieszczeniach zanieczyszczeń nierzadko jest jeszcze więcej (syndrom chorego budynku). Proszę monitorować jakość powietrza za pomocą np. strony Airly.eu, albo ich aplikacji na telefon. Na bieżąco i dokładnie pokazują jakość powietrza w Polsce. Warto korzystać z oczyszczacza powietrza lub mieć w domu jak najwięcej kwiatów. Na zewnątrz lub w pomieszczeniach zanieczyszczonych (np. galerie handlowe, sklepy typu castorama, obi, gdzie jest dużo zanieczyszczeń mających pochodzenie "fabryczne" czy "budowlane") należy przebywać jak najmniej.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, a zwłaszcza czystego powietrza.
www.grabowski.gr