Co robić gdy mimo odstawienia antykoncepcji okres nie pojawił się?

Witam, od zawsze mam problemy z miesiączkowaniem, każdy okres był długi, obfity, bolesny oraz nieregularny. Z tego powodu w październiku zeszłego roku umówiłam się na wizytę do ginekologa, Pani przepisała mi tabletki antykoncepcyjne vibin mini. Podczas stosowania ich nie miałam żadnych dolegliwości oraz miesiączkowałam regularnie i bez bólu. W styczniu odstawiłam tabletki (tak zalecił lekarz) dostałam plamienia z odstawienia i od tego momentu aż do teraz nie mam okresu. Mój brzuch od stycznia jest bardzo napięty oraz codziennie bardzo mocno boli mnie podbrzusze i mam mocne skurcze, czuje na zmiane kłucie lewego lub prawego jajnika i odczuwałam także mdłości. Wykonałam tydzień temu 3 testy ciążowe (w tym jeden test ciążowy z krwi do wykonania w domu) wyniki były negatywne. Zdaje sobie sprawę, że organizm po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych musi dojść do siebie, lecz jest to bardzo męczące. Czy takie objawy są normalne? Czy powinnam udać się już teraz do lekarza i nie czekać na miesiączke? Chce zacząć brać ponownie tabletki antykoncepcyjne ale na stałe, czy lekarz w takiej sytuacji będzie mógł przepisać je jeżeli nie dostałam okresu?
KOBIETA, 18 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przyjmowanie i odstawienie antykoncepcji wywołuje wiele zmian w organizmie, do których musi się on przyzwyczaić.

Niekiedy trwa to nawet do 6 miesięcy, zanim po odstawieniu pigułek pojawi się miesiączka, jednak jeżeli odczuwa Pani ciągły ból podbrzusza, jajników, powinna się Pani udać do ginekologa, który Panią zbada i wykluczy ryzyko obecności chorób, które wpływałyby na Pani samopoczucie. Decyzję o możliwości powrotu do stosowania antykoncepcji hormonalnej powinien podjąć specjalista.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami poruszającymi temat stosowania antykoncepcji:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.