Co robić z takimi bólami żołądka?

Witam. Przychodzę z takim problemem bo już sama nie wiem gdzie się udać. Od roku miałam ataki bólu żołądka dokładnie w rąk zwanym dołku, które pojawiały się coraz częściej. Był to ból który utrzymywał się nawet do 3 dni. Zrobiłam gastroskopie, usg jamy brzusznej, morfologi z rozmazem, próby wątrobowe i trzustkowe, crp. Byłam też u kardiologa który wykonał ekg, echo i holter. Wszystkie badanie wyszły bardzo dobrze. Przez 2 dni dodatkowo miałam ucisk w klatce piersiowej i w plecach między łopatkami. Dodam że ginekologicznie też wszystko w porządku. Lekarz rodzinny stwierdził nerwice i przepisał promolan. Stosuje dopiero tydzień. Ale żołądek ciągle boli. Co jeszcze mogę zrobić lub zbadać bo wariuje. Utrudnia mi to normalne funkcjonowanie. Dodam że 2 lata temu byłam też leczona na nerwice gdyż miałam bóle różnych części ciała acwszysykue badania wychodziły prawidłowo.
KOBIETA, 37 LAT 2 miesiące temu

Zalety gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które pomaga wykryć schorzenia układu pokarmowego. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są zalety tego badania. Na ten temat wypowiada się lek. Marcin Radkowski.

Szanowna Pani,Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty