Co robić z tym pieprzykiem w bliźnie?

Witam serdecznie. Jakieś dwa lata temu mocno skaleczyłem się na przedramieniu. Była to rana cięta. Wszystko się ładnie zagoiło, ale od jakiegoś czasu obserwuję na bliźnie pieprzyk. Jest to spory pieprzyk koloru brązowego, ale nie tak mocno ciemny. Jest on umiejscowiony w połowie na zdrowej skórze i w połowie na samej bliźnie, jest taki podłużny. Czy istnieje możliwość, że jeśli miałem ten pieprzyk przed tym wypadkiem (nie pamiętam dokładnie) i cięcie powstało akurat w miejscu tego pieprzyka, to on jakby wrósł w bliznę i się zdeformował? (Wydłużył). Czy może to być coś groźnego?. Nie bardzo mam czas udać się do lekarza, dlatego tu chciałem się poradzić kogoś, ale jeśli będzie trzeba, to jakoś czas będę musiał znaleźć. Dziękuję z góry za podpowiedzi i pozdrawiam.

Dzień dobry, każde przebarwienie a także zmiana na skórze powinna być regularnie badana za pomocą dermatoskopu przez lekarza specjalistę. Pozwala to wykluczyć złośliwość zmian skórnych. Po wywiadzie oraz szczegółowym badaniu lekarz może zalecić odpowiednio dobraną terapię. W zależności od zaawansowania zmiany można podjąć różne drogi leczenia. Lżejsze zmiany barwnikowe są doskonale tolerowane przez terapie laserowe, lub za pomocą peelingów medycznych. Większe i głębiej umiejscowione natomiast należy poddać leczeniu chirurgicznemu, co jednak uprzedzone jest wizytą u lekarza dermatologa chirurga. Jeżeli przebarwienie jest stosunkowo małe, lekarz specjalista może posiłkować się jedynie lekami miejscowymi dobranymi indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że doskonałą ochroną przed przyszłymi zmianami barwnikowymi na skórze jest fotoprotekcja.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

http://lenartowiczclinic.pl