Co stosować w okresie menopauzy zamiast Climea Forte?

Witam. Mam 53 lata. Trzy lata temu weszłam w okres menopauzy. jej objawy sa dla mnie bardzo uciążliwe zwlaszcza  uderzenia gorąca i pocenie się Nie mogę stosować terapii hormonalnej ponieważ jestem po udarze. Dlatego od sześciu miesięcy biore Climea Forte. W ulotce zaznaczone jest aby nie stosować preparatu dłużej niż pól roku. W związku z tym chciałam się spytac co mogę brac teraz zamiast climea forte. Czy jakies inne suplementy można brać czy już w ogóle nie mogę przyjmować nic z tych rzeczy.Jezeli nie będę niczego zazywać będzie mi bardzo ciężko przetrzymać ten okres. Bardzo proszę o rade. Pozdrawiam Maria

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji wskazana jest wizyta u specjalisty ginekologa. W razie konieczności zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Magdalena Mroczek

Climea forte jest suplementem diety stosowanym u kobiet w okresie menopauzy. Suplement ten zawiera w składzie wiele witamin oraz ekstraktów z roślin. W składzie znajdują się izoflawony sojowe wzbogacone o len, który pomaga kontrolować wagę ciała i wyciąg z szyszek chmielu oraz witaminy B6 i D3 oraz wapń, Dzięki temu preparat działa ochronnie na kości.
Przyjmuje się jedną tabletkę raz dziennie. Dzięki zawartości w składzie nasion lnu preparat ten pozwala kontrolować wagę i zapobiega przybieraniu na wadze w okresie menopauzy.

Na ulotce leku napisane jest, ze nie należy przyjmować go dłużej niż 6 miesięcy bez konsultacji z lekarzem. Jeśli chce Pani przyjmować suplement dłużej proszę zgłosić się do ginekologa lub do lekarza rodzinnego, którzy wykonają badania i zadecydują o tym, czy lek można brać dłużej. Lek nie podlega refundacji NFZ.

Ogólnie w aptekach dostępnych jest bez recepty bardzo dużo suplementów diety, które pomagają złagodzić objawy menopauzy. Są one bezpieczne. W swoim składzie zawierają głownie witaminy, antyoksydanty, wyciągi z roślin, takie jak na przykład wyciąg z czerwonej kończyny. Łagodzą one objawy takie jak rozdrażnienie, duszność, niepokój, uderzenia gorąca. O radę, który z nich wybrać można poprosić farmaceutę, chociaż wszystkie one maja dość podobny skład i zasadniczo nie różnią się jakoś diametralnie działaniem. Jeśli chodzi o preparat climea to nie oznacza, ze nie można brać go dłużej niż 6 miesięcy. Należy jedynie skonsultować się z lekarzem np. lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.

Jeśli objawy menopauzy są bardzo nasilone przyjmowanie suplementu może nie być wystarczające. W takim wypadku proszę skonsultować się z Pani ginekologiem, który zleci dalsze leczenie.