Leki ziołowe na menopauzę?

Mam 52 lata, od stycznia 2010 roku nie mam miesiączki, a od dwóch tygodni pojawiły się uderzenia gorąca. Czy mogę kupić w aptece jakiś lek ziołowy bez konsultacji z lekarzem?
52 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Mam 52 lata, od stycznia 2010 roku nie mam miesiączki, a od dwóch tygodni pojawiły się uderzenia gorąca. Czy mogę kupić w aptece jakiś lek ziołowy bez konsultacji z lekarzem?

Witam!

Rzeczywiście dostępne są w aptekach bez recepty preparaty zawierające fitoestrogeny (substancje hormonopodobne pochodzenia roślinnego). Leki te są w stosowane u kobiet, które z jakiś względów nie chcą lub nie mogą stosować tradycyjnej hormonalnej terapii zastępczej. Warto pamiętać, że rośłinne hormony działają słabiej od naturalnych estrogenów. Ważne jest ich systematyczne stosowanie, a efekt będzie zauważalny już po około 2 tygodniach.

Wśród najpowszechniejszych preparatów zawierających izoflawony sojowe można wymienić:
*Menoplant Soy-a – 30 lub 60 kapsułek, zawiera ekstrakt z soi
*Soja A+E – 60 tabletek, zawiera ekstrakt z soi, witaminę A i E
*Menostop – 30 kapsułek, skład: ekstrakt z soi
*Femestra – 30 lub 60 tabletek, kompleks fitoestrogenów z witaminami i minerałami
*Aktiv-Meno – 30 tabletek, skład: izoflawony sojowe, wapń, witamina D3, B1, B2, B6, B12, biotyna, kwas foliowy
*Climagyn – 90 kapsułek
*Remifemin – 30 lub 60 tabletek, wyciąg z pluskwicy groniastej
*Mabelle – 30 lub 60 tabletek, skład: wyciąg z koniczyny łąkowej i lnu zwyczajnego
*Soyfem – 30 tabletek, wyciąg z nasion soi

Tutaj znajdzie Pani artykuł o wadach i zaletach HTZ.

Serdecznie pozdrawiam!