Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 1 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co znaczą fragmenty błony śluzowej krtani z tkanką limfatyczną z odczynowymi grudkami chłonnymi?

pro Proszę o wyjaśnienie wyniku histop. po usunięciu tornieli krtani: fragmenty błony śluzowej krtani z tkanką limfatyczną z odczynowymi grudkami chłonnymi. Dziekuję
KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu

Chrapanie - kiedy powinniśmy się zaniepokoić?

Wiele osób zmaga się z problemem chrapania, dlatego jest on bagatelizowany. Kiedy jednak ta przypadłość powinna nas zaniepokoić? Obejrzyj film i zapoznaj się ze wypowiedzią eksperta.

nic złego
"Układ limfatyczny. układ chłonny (łac. systema lymphaticum) – otwarty układ naczyń i przewodów, którymi płynie jeden z płynów ustrojowych – limfa, która bierze swój początek ze śródmiąższowego przesączu znajdującego się w tkankach.

Układ naczyń chłonnych połączony jest z układem krążenia krwi. Oprócz układu naczyń chłonnych w skład układu limfatycznego wchodzą także: narządy limfatyczne i limfocyty. Najważniejszą funkcją układu chłonnego jest obrona przed zakażeniami i (re)cyrkulacja płynów ustrojowych. Limfa porusza się w naczyniach limfatycznych za pomocą skurczów mięśni.

Grudki chłonne (łac. folliculi lymphatici) – kuliste skupiska tkanki limfoidalnej (tkanki łącznej włóknistej i tkanki łącznej siateczkowatej) o wielkości 0,5-1,0 mm, znajdujące się na błonie śluzowej jelita cienkiego.

Jako część układu limfatycznego, organy te podobne są pod względem budowy do większych od nich węzłów chłonnych. W oczkach siateczki grudki znajdują się limfocyty, odpowiadające za humoralną reakcję immunologiczną. W trakcie reakcji immunologicznej w środku grudki chłonnej tworzy się ośrodek odczynowy, czyli jaśniejszy rejon zawierający namnażające się limfocyty, które przekształcają się w komórki plazmatyczne.

Grudki chłonne rozmieszczone są w całym organizmie, ale głównie w błonie śluzowej jelit."

Laryngolog udzielający konsultacji dla dzieci i dorosłych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy