Co znaczy, że obraz odpowiada rozsianym zmianom o charakterze naczyniopochodnym?

jestem mężczyzną 48 lat.Dostałem wynik RM głowy w którym jest napisane:Obustronnie w strukturach głębokich mózgu i podkorowo w istocie białej widoczne są drobne nieliczne,hypointensywne ogniska w obrazach T1 zależnych i hyperintensywne w obrazach T2 zależnych.Obraz odpowiada rozsianym zmianom o charakterze naczyniopochodnym,częściowo w fazie gliozy.Co to znaczy?Marcin.

Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miał Pan wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne u Pana występują oraz czy ma Pan dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, czasem podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska