Cryptitis i mikroropnia w wyniku kolonoskopii

Czy cryptitis i mikroropnie w wyniku kolonoskopii bez innych wykladników chorób z kręgu IBD takich jak zaburzenia architektoniki krypt czy obecności komórek plazmatycznych niesie ryzyko rozpoznania choroby CU/CD?Wg.wniosku patologa obraz odpowiada zakażeniu infekcyjnemu.W obrazie makro drobne i nieliczne zaczerwienienia.Objawy w postaci ostrej biegunki pojawiły sie nagle.Kolonoskopia rok temu bez zmian.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Wynik przede wszystkim należy ocenić w oparciu o szczegółowe dane kliniczne. Jeśli bowiem ostra biegunka pojawiła się nagle, bez wcześniejszych objawów, które mogłyby wskazywać na zapalne choroby jelit, najpewniej, tak jak sugeruje histopatolog jest to infekcyjne zakażenie jelit. O szczegółach sugeruję porozmawiać ze specjalistą gastroenterologiem.