Cukrzyca a wykonywanie tatuażu

Witam, niedawno miałem zapalenie płuc i oddawałem krew do badania. Czy badania w tym kierunku wykazują cukrzyce? Czy są na to jakieś specjalne badania? Pytam ponieważ wykonuje sobie niedługo tatuaż, a cukrzyca jest przeciwwskazaniem a nie chce mi się ponownie pobierac krwi.

Lek. Tomasz Budlewski

Jeżeli była oznaczania glukoza to w zależności od wyniku będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie i rozpoznać czy nie cukrzycę.

Aleksander Ropielewski

Standardowo krew oddawana do banku krwi jest badana pod kątem zawartości cukru we krwi, co nie znaczy, że badanie to wykrywa cukrzycę. Najlepiej zgłosić się do lekarza w celu pomiaru glikemii na czczo.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli