Czerwony kolor stolca po spożyciu buraków

Witam, zaniepokoił mnie wygląd mojego stolca. Wczoraj i dzisiaj pojawiła się niewielka ilość zabarwionej na czerwono wody w toalecie. Wygląda to tak jakby kał, który ma kolor i konsystencję normalną leżał na czerwonej plamie wody. Na papierze toaletowym nie ma śladów krwi. Dodam, że przedwczoraj wieczorem wypiłam sok z buraka. Wczoraj byłam u gastrologa, który to zbagatelizował łącząc taki wygląd stolca z sokiem. Jednak dzisiaj rano sytuacja się powtórzyła. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale jestem dzień przed miesiączką. Dodam jeszcze, że na tułowiu mam liczne brodawki łojotokowe (takie same ma mój ojciec), które są obecne odkąd pamiętam (na pewno od wielu lat). Czy powinnam się niepokoić? Nadmienię, że w ubiegłym roku w październiku miałam usunięty jajnik z guzem o granicznej złośliwości. Guz pękł, a w badaniu hp płynu w jamie brzusznej stwierdzono komórki o wyglądzie sygnetowatych z atypią jądrową. Mam 42 lata.

Witam! Rzeczywiście obserwowane objawy mogą wynikać ze spożycia buraków - często po ich spożyciu występuje czerwone zabarwienie stolca a w przypadku soku - można obserwować czerwoną treść płynną. Najprawdopodobniej więc nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak będzie Pani obserwowała taką treść kilka dni po spożyciu soku należy skontaktować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badania (w tym per rectum) powinien zdecydować czy konieczna jest dalsza diagnostyka. Pozdrawiam