Czy antybiotyk może być przyczyną problemów z pęcherzem?

Dzisiaj dowiedziałam się że mam liczne grzyby drozdzo podobne w pochwie i średnio liczne Lactobacillus.2mce bezskutecznie staram się o dziecko,czy to może być przyczyną? Czy podczas leczenia tego mogę starać się o dziecko?ostatnie 3 globulki przypadają na okres plodny. Mam antybiotyk który mogę aplikowac w ciąży, czy moge brac je 2x1 aby skonczyc przed okresem plodnym? Globulki są robione.czy to może być przyczyną problemów z pecherzem?proszę o odp na wwzystkie pytania. dziekuje pozdrawiam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Antybiotykoterapia może być przyczyną rozwoju grzybicy. Wynika to z faktu, że antybiotyk działa nie tylko na te "złe" szczepy bakterii, których próbujemy się pozbyć poprzez stosowanie leczenia, ale także na bakterie stanowiące naturalną florę bakteryjną organizmu. Stąd też zaburzenia w obrębie tej ostatniej mogą doprowadzić do obniżenia naturalnej ochrony organizmu przed zakażeniami i "dopuszczenie do głosu" bakterii i grzybów.
Teoretycznie może się Pani starać o dziecko. Jednak wskazane byłoby ukończenie leczenia, a następnie staranie się o dziecko - najlepiej odczekać jeden cykl miesięczny.
Nie należy zmieniać dawkowania leków, by przyśpieszyć ukończenie opakowania. Może to doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych (zwiększona dawka farmaceutyku) oraz zaburzenia jego skuteczności.
Trudno powiedzieć czy istnieje związek pomiędzy stosowaniem globulek a rozwojem grzybicy pęcherza moczowego, gdyż nie znam ich składu.