Czy antykoncepcja będzie już działać prawidłowo?

13 stycznia rozpoczęłam nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych (atywia daily). 17 stycznia - wtorek zapomniałam wziąć tabletki i zorientowałam się dopiero następnego dnia kiedy musiałam wziąć następna (czyli po 23-24h). Przyjęłam dwie tabletki na raz. 7 dni przed pominięciem nie było stosunku. Czy dalej powinnam normalnie brać tabletki czy przestać? Boli mnie podbrzusze jakbym miała okres, czyli pewnie pojawiła się owulacja, czy po 7 dniach które napisane są w ulotce tego 8 dnia można współżyć bez prezerwatywy czy ten czas spóźnienia jest za duży i nie będą działać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu stosowania antykoncepcji, ryzyko zajścia w ciążę występuje wyłącznie wtedy, gdy w ciągu 7 poprzednich lub następnych dni odbyłby się stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. W związku z tym nie istnieje takie ryzyko, jeśli nie doszło do wspomnianej sytuacji. Poza tym przyjmowanie tabletek należy kontynuować, pomimo pominięcia jednej z nich. Pełna skuteczność antykoncepcji wróci po następnych 7 dniach, więc stosunek bez prezerwatywy 8. dnia od zapomnienia, nie będzie wiązał się z ciążą.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.