Czy antykoncepcja długoterminowa działa tak samo jak tabletki?

Dzień Dobry. Chciałbym zapytać o antykoncepcję. Do tej pory stosowaliśmy z dziewczyną prezerwatywy, ale boję się, że któregoś dnia one zawiodą. Jednakże ze względu na chorobę nowotworową w najbliższej rodzinie dziewczyny boimy się brania tabletek. Czy jest jakaś alternatywa, która nie będzie zagrażać jej zdrowiu? Czy antykoncepcja długoterminowa np. zastrzyki działa tak samo jak tabletki? Z góry bardzo dziękuję

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

nie jest do końca pewne czy antykoncepcja hormonalna wpływa na ryzyko chorób nowotworowych kobiet. Wciąż brak jest jednoznacznych badań w tym zakresie. Zastrzyki lub plastry też zawierają hormony także również potencjalnie mogą zwiększać ryzyko. Inną formą antykoncepcji która nie zawiera hormonów to błony dopochwowe lub kapturki naszyjkowe.

Pozdrawiam.