Plastry kontra tabletki, które są "mniejszym złem"?

Witam, wiele jest wątków porównujących plastry antykoncepcyjne z tabletkami jednak większość tyczy się wygody i estetyki.. mnie interesuje ich wpływ na organizm. Wiem ze obie te formy nie pozostawiają organizmu kobiety nie naruszonym ale która z powyższych opcji wiąże się z większym ryzykiem.. Przeczytałam ze np plastry posiadają nawet o 60% większe stężenie estrogenu co zwiększa ryzyko zachorowań np. z zakrzepica nie wydolności żylna czy udarami. Wydawało mi się ze plastry a tabletki różnią się tylko forma podania... które z nich jest bezpieczniejsza dla organizmu tabletka-niby nie bezpieczna dla wątroby i żołądka ale mniejsze stężenie hormonu plastry-omijają układ pokarmowy ale zwiększają ryzyko zachorowań ze względu na większe stężenie hormonów?? Więc która z opcji jest jakby "mniejszym złem"? Proszę o odpowiedź
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie ma jednej odpowiedzi na Pani pytanie. Pomimo, że te dwie metody różnią się jedynie formą podania tych samych hormonów, to ich wpływ na organizm jest nieco inny. Tak jak Pani napisała, hormony wchłaniające się przez skórę omijają żyłę wrotną i nie występuje efekt pierwszego przejścia przez wątrobę.

W rezultacie efektywne stężenie estrogenu, według badań, jest wyższe u kobiet stosujących plastry w porównaniu z kobietami zażywającymi nowoczesne tabletki. Jeśli chodzi o oszczędzanie wątroby, to byłoby tak, gdyby dawka brutto estrogenu z plastrów była niższa niż w tabletkach, tak by dawka efektywna była ta sama - wtedy wątroba miałaby mniej pracy.

Wyższy efektywny poziom estrogenu występuje u kobiet stosujących plastry, jeśli je porównamy z nowoczesnymi tabletkami zawierającymi niewielkie dawki tego hormonu. Istnieją na rynku również preparaty zawierające większą dawkę tego hormonu, wyższą efektywną niż plastry. Wyższy poziom estrogenu zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, jednego z najpoważniejszych powikłań przy antykoncepcji hormonalnej.

Ale przy wyższym estrogenie następuje poprawa profilu lipidowego i zmniejszenie ryzyka np. zawału serca. Podobnie przy wyższym poziomie estrogenu kobiety rzadziej narzekają na obniżenie nastroju czy stany depresyjne, które są również częstym skutkiem ubocznym działania tabletek.

Jeśli zależy Pani na zdrowiu, nie akceptuje Pani ryzyka związanego z tabletkami antykoncepcyjnymi, polecam wykonanie badań krzepliwości krwi. Ewentualne dobre wyniki znacznie ograniczą prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy, a niepokojące przekreślą tą formę antykoncepcji na wstępie.

Pozdrawiam serdecznie!