Po plastrach miałam widoczne żyły na ciele - czy mogę stosować tabletki?

Witam! Mam lat 23. Od roku jestem mężatką. 3 lata temu rozpoczęłam współżycie i w związku z tym zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne. Lekarz nie zlecił mi żadnych badań. Po prostu zapisał mi receptę. Na początku wszystko było ok. Po ok. 3 miesiącach bardzo zaczęły mnie boleć piersi oraz miałam na całym ciele widoczne żyły. Można było się mnie przerazić. Po około 6 miesiącach od początku brania hormonów poszłam do lekarza na kontrole i kazał mi natychmiast odstawić plastry. Stwierdził, że nie mogę brać takiej antykoncepcji i pożegnał się ze mną. Nie chcę mieć dziecka, nie mogę współżyć normalnie z mężem bo się boję ciąży. Prezerwatywy mi nie odpowiadają. Czy naprawdę nie ma żadnej innej możliwości? Proszę o radę, o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lekarz podejrzewał możliwość wystąpienia zakrzepicy żylnej, która jest jednym z najbardziej niebezpiecznych powikłań antykoncepcji hormonalnej, a związana z zawartymi w niej estrogenami.

Może Pani wykonać badanie w kierunku skłonności ku zakrzepicy, jeśli zależy Pani na korzystaniu z dwuskładnikowej formy antykoncepcji hormonalnej. Należy również pamiętać, że efektywne dawki estrogenu z plastrów są nieco wyższe niż przy tabletkach. Samo powiększenie żył mogło być spowodowane analogiem progesteronu zawartym w tabletkach i niezwiązane z mechanizmem powstawania zakrzepicy.

Proponuję nauczyć się metod rozpoznawania własnej płodności, umożliwiających współżycie bez stosowania żadnej antykoncepcji w okresach cyklu , w których nie jest Pani płodna. Wstępnie opisałam tę kwestię tutaj. Może Pani również rozważyć stosowanie antykoncepcji jednoskładnikowej, nie zawierającej estrogenu, a przez to nie grożącej powstawaniem zakrzepów. Dostępna ona jest pod postacią tabletek i wkładki wewnątrzmacicznej. Ta ostatnia ma jednak działanie zapobiegające implantacji zarodków, co może być nieakceptowalne ze względów moralnych.

Pozdrawiam serdecznie!