Jaka jest skuteczność tabletek jednoskładnikowych?

Witam. Ostatnio ze względu na bardzo silne migreny mój ginekolog poradził mi, abym przeszła z plastrów antykoncepcyjnych na tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe. Czy to prawda, że gdy ma się migrenę i przyjmuje hormony, jakie są w plastrach, to ryzyko udaru mózgu jest znacznie zwiększone, niż u przeciętnej kobiety? I najważniejsze, co mnie nurtuje - czy tabletki jednoskładnikowe, oczywiście prawidłowo stosowane, są równie skuteczne pod względem antykoncepcji?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyczyną występowania większości poważnych komplikacji antykoncepcji hormonalnej jest obecny w niej syntetyczny estrogen. Tabletki jednoskładnikowe, jako jego pozbawione, są więc dużo bezpieczniejsze dla zdrowia. Jeśli lekarz stwierdził, że istnieją medyczne przeciwskazanie stosowania antykoncepcji dwuskładnikowej, to radzę się do tego zastosować, dla własnego oraz Pani rodziny dobra.

Skuteczność antykoncepcji jednoskładnikowej jest wysoka, choć jest ona bardziej kłopotliwa w przyjmowaniu. Przede wszystkim, przyjmuje się te tabletki bez robienia przerw, a okno czasowe przyjęcia tabletki wynosi 3 godziny, a nie 12, jak przy tabletkach dwuskładnikowych. Tak więc wymagają one więcej dyscypliny, ale oferują w zamian bezpieczeństwo zarówno antykoncepcyjne, jak i, co ważniejsze, dotyczące Pani zdrowia, czy nawet życia.

Pozdrawiam serdecznie!