Mdłości, plamienia i tabletki antykoncepcyjne - co się dzieje?

Witam! Od lutego 2010 stosuję tabletki antykoncepcyjne. Ostatnia miesiączka była wyjątkowo skąpa i wystąpiły po niej plamienia. Następnie były dwa tygodnie spokoju i tydzień przed okresem przerwy plamienia znowu się pojawiły a czasem nawet z domieszka krwi. Tabletki stosuję wyjątkowo regularnie, nie przyjmowałam żadnych leków, nie miałam wymiotów ani biegunek, żadna tabletka nie została pominięta. Dodam, iż zawsze dodatkowo zabezpieczamy się z partnerem prezerwatywą. Od pojawienia się plamień - mam mdłości. Nie wiem czym to jest spowodowane. A i jeszcze jedno, mam nadżerkę. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Amalia

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zarówno plamienia i krwawienia śródcykliczne, jak i mdłości są działaniami niepożądanymi tabletek. Niektóre kobiety są szczególnie narażone na występowanie krwawień śródcyklicznych przy antykoncepcji hormonalnej, co nie musi oznaczać, że działanie antykoncepcyjne tabletek zostało zaburzone. Podobnie mdłości mogą być spowodowane wysokim stężeniem progestagenu, który dostarcza Pani tabletkami. Możliwe, że lepsze byłyby dla Pani tabletki zawierające nieco efektywnie mniej progestagenu, a więcej estrogenu. Może Pani rozważyć użycie plastrów, które dostarczają chyba najwięcej estrogenów. Radzę jednak wcześniej wykonać badania krzepliwości krwi, by nie narażać się na ryzyko zakrzepicy żylnej.

Pozdrawiam serdecznie!