Tabletki antykoncepcyjne i antybiotyki. Możliwa ciąża?

Witam. Mam 19 lat. Od pięciu miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne N***. Nigdy nie spóżniłam się z wzięciem tabletki, ani o żadnej nie zapomniałam. W zeszłym miesiącu brałam dwa różne antybiotyki. Najpierw F***, następnie D***. W tym czasie współżyłam z chłopakiem bez dodatkowego zabezpieczenia. Nie miałam żadnych dolegliwości, krwawienie w przerwie wystąpiło normalnie. W tym miesiącu po rozpocząciu nowego opakowania tabletek anty, po ok. 13. tabletce wystapiło u mnie plamienie, na początku skąpe, później przypominające miesiączkę o kolorze brunatnym. Występuje ono do dnia dzisiejszego, tj. po zakończeniu opakowania i trwa ok. 10 dni. Dodam, że czasem czuję bóle w podbrzuszu. Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Niektóre antybiotyki takie jak amoksypenicyliny, które Pani przyjmowała zaburzają aktywność bakteryjnej flory jelitowej, przez co może zmniejszać się wchłanianie estrogenów, a co za tym idzie może zmniejszyć się skuteczność doustnej antykoncepcji.

Śródcykliczne krwawienie może pojawiać się na początku stosowania tabletek, natomiast jeśli pojawi się później, to należy skonsultować się z ginekologiem.

Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy wykluczyć możliwość ciąży.