Plamienia śródcykliczne i okropny ból podbrzusza - co robić?

Witam, mój lekarz przypisał mi tabletki antykoncepcyjne Q****. To moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Aktualnie jestem na 10 tabletce z 4 opakowania. Przy 1 opakowaniu miałam plamienie śródcykliczne po 16 tabletce, które po 5 dniach skończyło się. Jednak przy 2 i 3 opakowaniu plamienie śródcykliczne pojawiło się przy 18 tabletce, i trwało 6-7 dni, w dodatku straszliwe bolało mnie podbrzusze i krzyż, Później ustawało, a następnego dnia popołudniu następowało plamienie z odstawienia. Tabletki biorę o stałych porach, żadnej nie pominęłam, nie zażywałam też leków które mogłyby obniżyć skuteczność tabletek. Chciałabym się dowiedzieć skąd biorą się te plamienia śródcykliczne i dlaczego przy 1 opakowaniu przeszły tak szybko, a przy 2 kolejnych nasiliły się i towarzyszył im ból? I czy jest możliwe, że przy 4 opakowaniu już nie wystąpią, czy raczej jestem skazana na zmianę tabletek? Dodam że, chciałam udać się do lekarza ginekologa, który mnie prowadził, żeby dowiedzieć się czegoś na ten temat, ewentualnie żeby zmienić tabletki, jednak okazało się że mój ginekolog nie pracuje już w naszym ośrodku zdrowia, a był to jedyny lekarz w mojej miejscowości. Nie bardzo wiem gdzie mam się udać. Czy przenieść moją kartę z ośrodka zdrowia do innej miejscowości gdzie pracuje jakiś ginekolog? Na prywatne wizyty raczej mnie nie stać. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Tabletki antykoncepcyjne podobnie jak inne leki mają działania niepożądane. Do takich działań niepożądanych należą plamienia/krwawienia śródcykliczne. Powinny one ustąpić po 3-4 pierwszych opakowaniach tabletek. Gdyby się tak nie stało wskazana jest wizyta u ginekologa. W takiej sytuacji być może zasadna będzie zmiana tabletek na inne.
Do ginekologa nie potrzeba skierowania. Może Pani korzystać z poradni ginekologicznej w innej miejscowości.

Pozdrawiam