Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy witamina C powoduje plamienia śródcykliczne?

Witam. Niedawno zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne. Aktualnie jestem na 15. tabletce, a to moje pierwsze opakowanie. Wszystko było w porządku, do wczoraj. Po stosunku zaczęłam plamić. Były to brązowe plamy. Wiem, że plamienia występują, gdy tabletkę przyjmie się nawet o godzinę za późno. Jednak ja przyjmuję tabletki o stałej porze i jeszcze ani razu nie zdarzyło mi się zapomnieć o przyjęciu jej, a pierwszą tabletkę wzięłam w pierwszym dniu cyklu. Wyczytałam gdzieś, że wynikiem takich plamień może być witamina C. Ponieważ przez swoje oddziaływania na wątrobę powoduje szybsze rozkładanie tabletki. A ja jakieś kilka dni temu brałam właśnie witaminę C. Czy może to mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji? I czy jest to powodem plamień? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Plamienia mogą wystąpić podczas pierwszych 3 - 4 opakowań tabletek i wówczas nie są niczym niepokojącym. Gdyby utrzymywały się dłużej, wskazana jest wizyta u ginekologa i ewentualna zmiana preparatu.
Plamienia po stosunku mogą być również objawem nadżerki szyjki macicy.

Witamina C w dużych dawkach (ponad 1000mg na dobę) może obniżać  skuteczność tabletek antykoncepcyjnych poprzez zmniejszenie wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy